Ota Pavel: Smrt krásných srnců

Ota Pavel

Národnost

česká

Profese

prozaik, novinář, reportér

Život

Narozen 1930 v Praze jako Otto Popper, otec Leo židovského původu, matka Hermína katolička. 1943 byli bratři Hugo a Jiří, o rok později i otec, deportováni do koncentračních táborů. Přežili. V dospělosti sportovním reportérem. Později vážné psychické onemocnění. Umírá 1973 na srdeční selhání.

Další díla

Jak jsem potkal ryby (1974), Dukla mezi mrakodrapy (1964), Plná bedna šampaňského (1967)

Současníci

Ivan Klíma, Bohumil Hrabal, Arnošt Lustig

Smrt krásných srnců

Žánr

soubor povídek

Vyšla

1971

Děj

Kniha sestává z 9 povídek: Nejdražší ve střední Evropě - Předválečné období, rodina žije v Praze. Tatínek naletěl při koupi rybníku ve víře, že je plný kaprů. Při výlovu ale zjistil, že kapr byl v rybníku jen jeden. Prodejci (doktor Václavík) se pomstil o pár let později tak, že mu prodal nefunkční ledničku za stejné peníze.

V službách Švédska - Tatínek se stal šampionem mezi obchodními cestujícími firmy Elektrolux a zakoukal se ředitelovy (František Korálek) ženy Irmy. Aby se jí zalíbil, spřátelil se s prestižním malířem (Nechleba), u kterého chtěl vyprosil namalování portrétu Irmy. Úsilí nebylo korunováno úspěchem.

Smrt krásných srnců - Po vypuknutí války rodina utíká na venkov (Buštěhrad). Bratři Jiří a Hugo mají nastoupit do koncentračního tábora. Tatínek proto riskuje zastřelení německými vojáky a s pomocí převozníka Proška a jeho psa Holana uloví kapitálního srnce, jehož masem vykrmí své syny před odjezdem. Jiří se z Mauthausenu vrátil s váhou 40.5 kg a přiznává, že srnec mu možná zachránil život. Povídka se stala ústředním motivem stejnojmenného filmu Karla Kachyňky z r. 1986.

Kapři pro Wehrmacht - Tatínek před válkou vlastnil rybník, který mu Němci zabavili. Když byl před vánoci povolán do Terezína, s pomocí Oty přes noc vylovili rybník. Oto pak kapry směnil za jídlo, což pomohlo jemu a matce v nepřítomnosti otce.

Jak jsme se střetli s Vlky - Poválečná vzpomínka na to, jak tatínek prohrál závod o ulovení největší štiky s rodinou Vlkových.

Otázka hmyzu vyřešena - Otec se po návratu z koncentračního tábora snaží navázat na své předválečné úspěchy obchodního cestujícího. Zdálo se, že se na něj usmálo štěstí v prodeji nového druhu mucholapek. Prvotní úspěch ale vystřídal debakl, protože mouchy nehynou přilepeny na mucholapku, nýbrž odlétají chcípnout nevidno kam.

Prase nebude! - Tatínek se nadchnul pro chov prasat s příslibem, že jedno pak dostane za odměnu. JZD ale původní ústní dohodu zrušilo a místo odměny mu naúčtovali doplatit ztráty. Tato povídka byla během komunismu cenzurována.

Běh Prahou - Vzpomínka na volby v květnu 1946, které poprvé a naposled demokraticky vyhrála KSČ. Na jejich podporu tatínek uspořádal agitační závod svých synů s volebními čísly na prsou. Oto s volebním číslem KSČ vběhl do davu demonstrující opozice, kde ho surově zbili. Otec později vystřízliví z naivního očekávání od komunismu.

Králíci s moudrýma očima - Na sklonku života se tatínek nadchl pro pěstování králíků. Chce získat ocenění na výstavě a pak králíky dobře prodat. Na výstavě ale není oceněn a zklamaně králíky vypouští na pole. Domů se vrací pěšky bez peněz a ráno umírá na srdeční příhodu.

Postava #1

Leo - Otův otec. Bystrým, nezlomný, sukničkář, idealista. V mládí nasazen v bojích v Africe.

Postava #2

Hermína - Otova matka. Kniha je jí věnována, ačkoliv pozornost strhává spíše otec. Klidná, pečující, obětavá, tolerantní k manželovým přešlapům.

Jazyk díla

Povídky řazeny chronologicky. Autor vypráví své vzpomínky na otce. Hovorový jazyk s řadou slangových výrazů. Kladen důraz na ironii a kontrast exotických postav a událostí.

Hlavní idea díla

Domnívám se, že Ota Pavel knihu psal především pro svoji matku, jako jakési album vzpomínek na zesnulého manžela.

Názor na dílo

Léta psaní sportovních reportáži nejspíš Otu Pavla naučila zkrátit příběh do malých a fascinujících obrazů s ostrou pointou. V povídkách postupně mizí důvod k optimismu a je cítit narustající tíže, jak život dává a bere.

Klíčová slova: čtenářský deník, maturita, literatura, rozbor díla, povinná četba, Smrt krásných srnců, Ota Pavel
Popis: Zápis ze čtenářského deníku k povinné maturitní četbě knihy Smrt krásných srnců od autora Ota Pavel
Instituce:
Datum: 2020-06-14
Autor: @sari

Creative Commons License
Obsah je licencovaný CC BY-NC 4.0.