Molière: Lakomec

Molière

Národnost

francouz

Profese

dramatik, herec, básník

Život

Narozen 1622 v Paříži, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin. Získal doktorát z práv. Proti vůli rodiny ale utekl k divadlu, proto používal pseudonym Molière. Přechodné období neúspěchu ukončila přízeň krále Ludvíka XIV. Zemřel na tuberkulózu 1673.

Další díla

Tartuffe, Don Juan, Misantrop, Zdravý nemocný.

Současníci

Jonathan Swift, Daniel Dafoe, Jeane Racin

Lakomec

Žánr

drama, komedie

Vyšla

1668

Děj

Jednání 1. Harpagon v zapomnění vyřkne nahlas, kde má skrytu svou truhlici peněz. Obává se, že to zaslechli dcera Elisa a syn Kleante. Ti mají ale jiné starosti. Chtějí mu říct, že si vybrali nevěstu a ženicha. Harpagon je to ale nenechá doříct a oznámí jim, že pro sebe si vybral za nevěstu Marianu a Elise bohatého vdovce Anselma. Přichází Valere, Elisin milenec a uklidňuje ji, že otcovo rozhodnutí nějak zvrátí.

Jednání 2. Pro Kleanta je to rána pod pás, protože miluje Marianu. Své city ale zatají, aby mohl finančně pomoci Marianě i její matce. Tyto peníze si chce půjčit od lichváře, s nímž ale jedná pomocí prostředníků, takže do poslední chvíle netuší, že je to jeho otec. Jakmile se to Harpagon dozví, rozzlobí se na syna za jeho rozmařilost a vyžene ho.

Jednání 3. Mariana přijde na námluvy. Když poprvé spatří Harpagona, je zděšena jeho vzhledem a šokována tím, že Kleante je jeho syn. Během večeře si Kleante utahuje z otce, flirtuje s Marianou a daruje jí otcův briliantový prsten. Nakonec Harpagon musí odejít kvůli obchodním záležitostem.

Jednání 4. Harpagon má podezření, že Kleante miluje Marianu a lstí to ze syna vyláká. To vede k hádce, kterou se snaží urovnat Jakub tím, že každému řekne, že ten druhý ustupuje. Syn a otec jsou chvíli na sebe milí, dokud si neuvědomí Jakubovu lest. Harpagon nakonec vyžene Kleanta s výhružkou, že ho vydědí. La Flèche (Šipka), Harpagonův sluha mezitím ukradne truhlici a předá ji Kleantovi.

Jednání 5. Anselm nechce nutit Elisu k nedobrovolnému manželství. Jakub podezírá Valera z ukradené truhlice. Valere ale o krádeži nic neví a myslí si, že tím pokladem je Elisa. To Harpagona zmate a zlobí se na Elisu, jak si mohla něco začít se zlodějem. Valere musí přiznat, že je synem bohatého šlechtice, že jeho rodina téměř zemřela při potopení lodi a že tam zachránil a poznal Elisu, se kterou se zamilovali a tak pracuje jako správce domu, aby jí byl poblíž. Uvědomí si, že Mariana je Valerova sestra a Anselmo je jejich otec. Harpagon se ale spíš zajímá o svou ukradenou truhlici. Kleante nakonec vyjedná s Harpagonem svatbu s Marianou a vrací mu truhlici.

Postava #1

Harpagon - šedesátník, lakomý, podezřívavý až paranoidní, tyranizuje své služebnictvo i rodinu svou lakotou.

Postava #2

Kleante - syn Harpagona, rozmařilý mladenec vytříbených mravů, miluje Marianu.

Jazyk díla

Jedna scéna v Paříží v Harpagonově domě. Drama bez vypravěče. Chronologický postup. Hovorový jazyk, který v dnešním kontextu už zní zastarale.

Hlavní idea díla

Pobavení diváků nadčasovými mezilidskými sváry. Možná i kritika tehdy běžné praxe - majetkových sňatků.

Názor na dílo

Překvapivě složitá hra, kde je těžké vyznat se v postavách a prohlédnout jejich motivy. Hra byla údajně pokroková a tak jí dlouho trvalo, než si získala svůj věhlas. Molière se inspiroval latinskou divadelní hrou Aulularia od římského dramatika Tituse Macciuse Plautuse přibližně z roku 195 př.n.l., česky se hra nazývá Komedie o hrnci.

Klíčová slova: čtenářský deník, maturita, literatura, rozbor díla, povinná četba, Molière, Lakomec
Popis: Čtenářský deník k povinné maturitní četbě Molière - Lakomec
Instituce:
Datum: 2021-02-26
Autor: @sari

Creative Commons License
Obsah je licencovaný CC BY-NC 4.0.