Alberto Moravia: Římanka

Alberto Moravia

Vlastní jméno

Alberto Pincherle

Národnost

Ital

Profese

novinář, spisovatel, esejista, prozaik, představitel italského neorealismu.

Život

Vyrůstal v rodině architekta. V dětství onemocněl tuberkulózou kostí. Studoval angličtinu, němčinu, francouzštinu. Ve 30. letech bojoval s tehdejší fašistickou cenzurou, jelikož pocházel z židovské rodiny. Roku 1984 byl zvolen do Evropského parlamentu. Ve svých dílech usiluje o vidění každodenního života s důrazem na sociální problematiku.

Další díla

Romány: Horalka (1957), Lhostejní (1929), Maškaráda ( 1941), Já a on (1971)

Povídky: Epidemie, Římské povídky (1954), Automat (1963)

Drama: Život je hra

Publicistické knihy: Člověk jako cíl, Představa Indie

Současníci

Italo Calvino, Giovanni Arpino

Římanka

Žánr

neorealismus, psychologický román

Vyšla

1947

Děj

Hrdinkou a vypravěčkou je velice krásná mladá římská dívka Adriana. Její příběh začíná v 16 letech, kdy na přání své matky pózuje malířům na umělecké akty. V osmnácti poznává Gina. Ten jí slíbil, že si ji vezme, ale později zjistí, že Gino je ženatý a má syna. Po této informaci zrušila zasnoubení. Pak se s ním ještě nadále scházela, ale šlo spíše už jen o sex.

Kamarádka Gisella ji seznámila s Astaritou. Jednoho dne jeli na výlet, kde se Astarita na ni vrhl, dá se říct, že ji znásilnil. Po sexu s ní jí za něj zaplatil. S pocitem spoluviny a dohody peníze přijala.

Postupem času ji chudoba donutí stát se prostitutkou. Provozuje své povolání se sebevědomím, zvědavostí a na duši zůstává neposkvrněná. Při večerní procházce s Gisellou poznaly mladé muže. Jedním z nich byl Giacomo (Mino), do kterého se Adriana rázem zamilovala. Ale on ji lásku neopětoval, hrubě si ji dobíral, říkal jí ošklivé věci. Postupem času se do ní zamiloval, i když šlo spíše o závazek sebelásky. Dalším jejím milencem byl Sonzogno. Byl vrah.

Po nějaké době zjistila, že se Sonzognem čeká dítě. Jednoho večera vpadla do bytu policie, která hledala Mina. Ale Sonzogno v momentu střelby utekl, protože si myslel, že ho Adriana zradila. Když Adriana hledala Mina, zjistila, že je zavřený. A tak požádala Astaritu o pomoc. Po výslechu s Minem ho propustili a zároveň ho zaměstnali jako informátora.

Poté se vrátil k Adrianě, ale i po tom všem se k ní choval opovržlivě a i nadále nedokázal projevit lásku. Sonzogno se chtěl Adrianě pomstít, a tak zabil pro ni významného Astaritu. Sám Sonzogno je na útěku zastřelen. Téhož dne spáchal sebevraždu Mino. Adriana se tuto zprávu dozvěděla z dopisu, který jí napsal ještě před smrtí. Poprvé si uvědomuje, jakou cenu má její krása, a rozhodne se, že kvůli dítěti změní svůj život. A byla si jistá, že mu to s pomocí Minovy rodiny zaručí. Postava #1: Adriana (od 16 let) krásná dívka, která se v průběhu románu mění z autentického až naivního děvčátka v hrdou, silnou a přesto citlivou ženu, jejíž charakter nezkřiví ani léta prostituce, přestože touží jen po klidném rodinném životě s kupou dětí a po boku svého manžela. Postava #2: Giacomo (Mino) (19 let) student práv, člen protifašistického odboje, hledající své umístění ve společnosti. Je protipólem Adriany: pochází z majetné rodiny, dostalo se mu dobrého vzdělání, má příležitosti, ale je znuděný, citově oploštělý a pohrdavý. Nedokáže si odpustit, co dělal a kým byl. Až těsně před smrtí si uvědomuje, že Adrianu miloval.

Jazyk díla

Překlad od Václava Čepa - jazyk spisovný, hovorový. Občas nespisovné výrazy (vulgarismy). Psáno v Ich - formě

Hlavní idea díla

Profese člověka nemusí být vždy důvodem k předsudkům o jeho charakteru.

Názor na dílo

Autor předkládá charakter postavy, která i když pracuje jako prostitutka, cítí hrdost za svou práci. Osudy postav mi připadaly vzdálené mojí realitě

Film

1954 úspěšně zfilmována, Adrianu ztvárnila herečka Gina Lollobrigida

Soukromé detaily

Jazyk díla

Román je psán v ich - formě (= příběh vyprávěn v 1.os. j. č., příběh vidíme z pohledu jedné z postav.)

Kompozice

Retrospektivně chronologicky uspořádané

Rozděleno na 2 části: 1. (1. - 9. Kapitola) - po “zajetý” život prostitutky 2. (10. - 11. Kapitola) - od seznámení s Minem

Doba a místo děje

Itálie mezi světovými válkami, v době habešské války. Vznik fašismu v Itálii, pochod na Řím 1922 Mussoliny.

Směr

Neorealismus = umělecký směr, vznikl na počátku 20.stol., zahrnuje mnoho, někdy až protikladných tendencí. Nejvíce se prosadil v Itálii. Navazuje na klasický realismus.

Děj

Tento příběh vypráví o dívce jménem Adriana, která žije se svou matkou v Římě. Adriana plní přání své matky a pracuje jako modelka u malířů, kteří malují akty. Adriana se zamiluje do Gina, ale později zjistí od Astarity, že Gino už má manželku a syna. Opustí ho a je plná smutku. Přestává pracovat jako modelka a stává se z ní prostitutka. Každý večer si vodí domů pánské návštěvy. Až jednoho dne šla se svou přítelkyní po ulicích Říma a zastavilo je auto s dvěma muži. Adriana se zamilovala na první pohled do Giacoma (Mina). Giacoma byl k ní trošku odtažitý, ale to se časem změnilo. po několika měsících ovšem zjistila, že je těhotná, ale ne s Minem, ale se Sonzognem. Sonzogno byl muž, kterého potkala při jednom setkání s Ginem. Od té doby ji pořád navštěvoval. ona se mu snažila vyhýbat poté, co se jí Sonzogno přiznal, že zabil zlatníka. adriana měla z něj strach , a proto mu dala vždy, co si přál. Postupem času se už Sonzogno neukázal. Mina jednoho dne zadržela policie, protože měl jiné názory na politickou situaci v zemi. Druhého dne ho sice pustili z vězení, ale on si nikdy nedokázal odpustit, že zradil své přátele, a proto radši spáchal sebevraždu. Adriana ho celé dny hledala, a o několik dní později dostala domů dokonce jeho dopis, ale on už byl mrtev. Adriana se rozhodla, že si její dítě zaslouží lepší život než měla ona, a proto napíše Minovým rodičům o dítěti, aby se o něj a ji postarali.

Postavy

Adriana - krásná a naivní dívka z chudé rodiny

Matka Adriany - zklamaná životem. jako mladá dělala modelka, ale doteď dělá pouhou šičku košil. Jelikož touží po penězích, tak chce, aby se Adriana vdala za bohatého pána.

Gino - chudý řidič,který zatajuje, že je již ženatý, ale i přesto je snoubencem Adriany.

Gisella - prostitutka a jediná kamarádka Adriany.

Giacomo (Mino) - mladý student práv z bohaté rodiny, který se stal členem ilegální organizace zaměřené proti vládě. Měl opovrživý postoj vůči společnosti, bohatým, své rodiny i proti sobě samému. Nikdy neopětoval Adrianinu lásku, ale až těsně před svou smrtí si uvědomil, že ji miluje. Nechal jí kontakty na své vlivné přátelé a bohatou rodinu.

Astarita - vysoce postavený tajný policista, který Adrianu miloval a udělal by pro ni cokoliv jen aby byla šťastná…

Klíčová slova: čtenářský deník, maturita, literatura, rozbor díla, povinná četba, Alberto Moravia, Římanka
Popis: Čtenářský deník k povinné maturitní četbě Alberto Moravia - Římanka
Instituce:
Datum: 2021-02-26
Autor: @sari

Creative Commons License
Obsah je licencovaný CC BY-NC 4.0.