Ernest Hemingway: Stařec a moře

Ernest Hemingway

Národnost

americká

Profese

spisovatel, novinář

Život

Narodil se 1899 v Illinois v USA do rodiny lékaře. Za první světové války bojoval jako dobrovolník na italské frontě. Válečné prožitky i záliba v nebezpečí či extrémních sportech se promítla do jeho děl. Nositel Pulitzerovy ceny (1953) a Nobelovy ceny za literaturu (1954). Miloval ruské spisovatele. Poslední léta svého života strávil na Kubě. Zemřel v roce 1961 - pravděpodobně spáchal sebevraždu.

Další díla

Fiesta (1926), Sbohem armádo (1929), Komu zvoní hrana (1940), Pátá kolona (jediné drama)

Současníci

William Faulkner, John Steinbeck

Stařec a moře

Žánr

dobrodružná novela (próza, epika)

Vyšla

1952

Děj

Starý kubánský rybář Santiago už velmi dlouho neulovil rybu a živoří. Jeho mladý učeň a přítel, chlapec Manolin, proto musí jít lovit s úspěšnějšími rybáři. Santiago tedy riskuje a vesluje dál od pevniny do hlubinách Golfského proudu, kde jiní rybáři neloví. Tam se mu podaří zaseknout obrovského marlina. Po dvou dnech a nocích zápasu, do kterého Santiago vloží veškeré své zkušenosti a svou sílu, rybu konečně zdolá, zabije harpunou a se zkrvavenými dlaněmi přitáhne k lodi. Marlin je ale tak velký, že ho nemůže vytáhnout na loďku, musí ho vláčet na přídi. Po pár hodinách se ryba stává terčem žraloků, které se starci podaří zabít, avšak ztrácí harpunu a zbývá mu jako ochrana pouze nůž, který přiváže k pádlu, kdyby došlo k dalšímu napadení žraloky. Brání zbytky ulovené ryby. Po pár hodinách dorazí do noční Havany, ale už jen s ohlodanou rybí kostrou. V závratích se dobelhá do své chatrče, kde hluboce usne. Probudí ho Manolin, kterému pak Santiago vypráví a popisuje co se, během tří dnů, na moři odehrávalo. Mezitím kolemjdoucí dav lidí obdivuje kostru obřího marlína modrého.

Postava #1

Santiago - starý, zkušený, nezlomný, kubánský rybář.

Postava #2

Manolin - mladý chlapec, obdivuje Santiaga.

Jazyk díla

Překlad od Zdeňka Vrby. Typicky úsporný jazyk, jednoduchý styl, který provází občas delší monology. Chronologické vypravování v ER-formě. Přítomny personifikace a slangové výrazy z rybářského slovníku.

Hlavní idea díla

Minimalistická alegorie boje nezlomného člověka s přírodou.

Názor na dílo

Užívala jsem si sugestivní popisy moře a líčení Santiagova vztahu k němu. Např. kontrast klidné hladiny moře s odlesky slunce, odvěké prázdnotě a mírnému houpání mocných vln. Hemingwaye fascinovali muži, kteří uměli dokázat svou cenu tím, že přijímali výzvy přírody.

Klíčová slova: čtenářský deník, maturita, literatura, rozbor díla, povinná četba, Ernest Hemingway, Stařec a moře
Popis: Čtenářský deník k povinné maturitní četbě Ernest Hemingway - Stařec a moře
Instituce:
Datum: 2021-03-08
Autor: @sari

Creative Commons License
Obsah je licencovaný CC BY-NC 4.0.