John Steinbeck: O myších a lidech

John Steinbeck

Národnost

Američan

Profese

spisovatel

Život

Narozen 1902 v Kalifornii. Vystudoval historii a literaturu na Stanfordu. Vystřídal mnoho zaměstnání, ze kterých pak čerpal pro svoji tvorbu. Později novinář a spisovatel. Nobelova cena za literaturu 1962 (za Hrozny hněvu). Umírá 1968 v New Yorku.

Další díla

O myších lidech (1937), Hrozny hněvu (1939), Na východ od ráje (1968).

Současníci

William Faulkner, Ernest Hemingway.

O myších a lidech

Žánr

novela, fikce, sociální realismus

Vyšla

1937 anglicky

Děj

Odehrává se ve 30. letech 20. století v Kalifornii v období Velké hospodářské krize a vypráví příběh dvou amerických dělníků George a Lennyho. George slíbil pečovat o mentálně zaostalého Lennyho. I když na Lennyho nadává, má ho rád a pečuje o něj jako o syna. Oba se živí jako sezónní nádenici na farmách, žijí od výplaty k výplatě s mizivou nadějí na lepší život. Na jedné farmě se oběma konečně poštěstí a svitne jim naděje na vydělání dostatku peněz, aby si mohli koupit vlastní farmu. Lenny ale v šarvátce poláme ruku předákovi Curleymu. Tím na sebe upozorní Cureyovu ženu, která je z nudy svádí dělníky a podvádí s nimi svého muže. Nabídne Lennymu, aby ji hladil po vlasech. Lenny ale neumí dobře kontrolovat svou sílu a když to začne být Curleyho ženě nepříjemné a chce se křičet, Lenny se jí snaží umlčet a nechtěně ji zlomí vaz. Uvědomí si, že provedl něco zlého a utíká místo, kde se mají s Georgem sejít, kdyby se něco pokazilo. Muži pak najdou její mrtvolu, domyslí si, co se stalo, a pod Curleyho vedením se vypraví Lennyho zlynčovat. George je nedokáže přemluvit a tak spěchá na místo, kde se skrývá Lenny. Aby kamaráda ušetřil před strašnou smrtí, milosrdně ho zastřelí do zátylku.

Postava #1

George Milton je obyčejný muž, je chytrý a dobrotivý.

Postava #2

Lenny Small je mentálně zaostalý, velice silný, ale neškodný jako malé děcko.

Jazyk díla

Vypravěč na začátku každé ze šesti kapitol popisuje spisovným jazykem osoby a místa, především přírodních scenérie, pak předává slovo dialogu postav formou přímé řeči, do které už vstupuje jen minimálně. Postavy spolu hovoří jazykem příslušícím jejich společenskému původu.

Hlavní idea díla

Autor pomocí dojímavého příběhu poukazuje na tíživé poměry generace stižené velkou krizí.

Názor na dílo

Líbil se mi jednoduchý a chronologický děj, jasně vyjádřené vztahy mezi lidmi. Autor barvitě popisuje přírodu.

Klíčová slova: čtenářský deník, maturita, literatura, rozbor díla, povinná četba, John Steinbeck, O myších a lidech
Popis: Čtenářský deník k povinné maturitní četbě John Steinbeck - O myších a lidech
Instituce:
Datum: 2021-03-08
Autor: @sari

Creative Commons License
Obsah je licencovaný CC BY-NC 4.0.